četrtek, 30. maj 2019

UNESCO vrtiček: V sodelovanju z naravo sam pridelam hrano


Vrt je že od nekdaj pomemben življenjski prostor človeka, ki ga povezuje z naravo. Daje mu hrano, omogoča stik z naravo, je oaza miru in počitka, kotiček za sprostitev, razmislek in pogovor.

Z učenci, ki obiskujejo krožek VRTIČKANJE smo se odločili, da bi poskrbeli za obuditev našega zeliščnega vrtička. 

Z načrtovanjem smo pričeli kar v razredu. Najprej smo se pogovorili o pravilnem ravnanju z vrtnim orodjem in o vrtnarskih opravilih. Načrtovanje smo nadaljevali s pogovorom o zeliščih. Učenci so poznali veliko zelišč po imenu. V knjigah in internetu smo poiskali njihovo rabo v gospodinjstvu. Učenci so po skupinah delali plakate o izbranih zeliščih.
 

Slika 1: iskanje zelišč v knjigah
   
Slika 2: končni izdelek - plakat


V jesenskem času smo našo cvetlično gredico prekopali, očistili plevela, pognojili in posadili čebulnice ter jo pripravili na zasaditev zelišč spomladi.


Slika 3: prekopavanje vrta

Slika 4: pletje, gnojenje in saditev čebulnic


Ker lani še nismo imeli posejanih zelišč so otroci in učitelji prinesli zelišča od doma in jih posušili, da smo lahko v zimskem času kuhali zeliščne čaje, izdelovali smo kopalno sol, sivkine dišeče vrečke za odganjanje moljev in zelišča uporabili pri zdravi malici.

Slika 5: izdelava kopalne soli, sivkinih vrečk, hrane za ptiče

Slika 6: kuhanje čaja
Slika 7: izdelava kopalne soli
Slika 9: izdelava piče za ptice              

Slika 8: sivkine vrečke

Da pa nismo pozabili na živali pozimi smo poskrbeli za ptice. Izdelali smo piče za ptice in ptičje krmilnice iz odpadnega materiala.

Že v mesecu februarju smo posejali semena paradižnika, jajčevcev, paprike in nestrpno čakali, kaj bo pognalo.
  
Slika 10: sejanje semen v tulce

Slika 11: prvi poganjki



Spomladi smo pričeli s pripravami na zasaditev zelišč in začimb. Najprej smo se odločili, katera zelišča bomo posadili in kam. Napisali in narisali smo načrt zasaditve.
Ker pa nam jo je letos malo zagodlo vreme je naša načrtovana zasaditev trenutno še v nastajanju. Planirali smo zasaditev v visokih koritih v obliki gosenice. Vsako korito bo imelo drugo zasaditev. V prvem bodo zelišča, kjer bomo upoštevali, katera zelišča gredo skupaj (rožmarin, timijan, origano, žajbelj), v drugem bodo jagode, v tretjem sivka in v četrtem ognjič in melisa.

Slika 12: priprava korit     

Kljub slabemu vremenu nam je uspelo nabrati smrekove vršičke, da smo lahko sami po receptu naših babic pripravili sirup, ki nam bo pozimi, v času prehladov in pomanjkanja odpornosti lajšal težave.


Slika 13: sestavljanje smrekovih vršičkov
Slika 14: napolnjeni kozarci z vršički        

Prav tako pa smo se preizkusili v izdelovanju naravnih higienski pripomočkov. Naredili smo tablete za pomivalni stroj, univerzalno čistilo. Dekleta pa so bila najbolj navdušena nad izdelavo balzama za ustnice.

Recept za tablete:
-        1 skodelica sode bikarbone
-        ¼ skodelice citronske kisline
-        1 žlica detergenta
-        1 skodelica koruznega škroba
-        1 žlica kokosovega olja
-        silikonski modelčki
V skledi zmešamo suhe sestavine, dodamo kokosovo olje in detergent. Po občutku dodamo 2 – 3 žlice vode. Vodo dodajamo po občutku. Z mešanico napolnimo silikonske modelčke. Pustimo 24 ur, da se posuši.

Recept za balzam:
-        5g čebeljega voska
-        20g karitejevega masla
-        1 žlica kokosovega olja
-        ¼ žličke medu
Sestavine nad vodno kopeljo mešamo toliko časa, da se popolnoma raztopijo, dodamo ¼  žličke medu in natočimo v posodice. Počakamo, da se strdi.
Slika 15: priprava na izdelovanje balzama

Slika 16: topljenje čebeljega voska nad vodno kopeljo

Slika 17: material za izdelavo balzamov in končni izdelek




Pri projektu so učenci pridobili ogromno znanja o zeliščih, o vrtnem orodju in pravilnem rokovanju z njim, o zdravi prehrani in o pomenu gibanja. Sodelovali so v vseh fazah projekta; od priprave vrtička, do sajenja semen in sadik, skrbi za vrtiček ter o uporabi pridelkov v domačem gospodinjstvu. Učenci so spoznali, da ni potrebno vsega kupiti, da lahko veliko pridelajo sami in da je to naravno in predvsem zdravo ter, da lahko veliko zelišč uporabijo v prehrani in za osebno higieno. Potrebno je le nekaj znanja, volje in veselja do te dejavnosti.


Zapisala Živa Žerovnik